Projekt ustawy PiS-u o tworzeniu sieci szpitali wymaga uzupełnień

lubuski_poseł_katarzyna_osos

Dyrektorzy szpitali są pełni obaw i alarmują, że będziemy mieli szpitale lepszego i gorszego sortu. Eksperci już dziś patrząc na projekt budżetu NFZ twierdzą, że pieniędzy zabraknie dla wszystkich placówek!

Dziś w Zielonej Górze odbyła się konferencja prasowa poświęcona projektowi ustawy tworzenia tzw. sieci szpitali. Przedstawia ją Ministerstwo Zdrowia. W spotkaniu z dziennikarzami wzięła udział Katarzyna Osos.

– Niestety, rozmawiam z dyrektorami szpitali i oni są pełni obaw. Alarmują, że przez zmiany, które wprowadzi PiS podzieli szpitale na lepszego i gorszego sortu. Minister zapewnia, że dla wszystkich wystarczy pieniędzy, ale eksperci są innego zdania. Patrzą na projekt budżetu NFZ i są przekonani, że nie dla wszystkich palcówek medycznych wystarczy środków – mówiła Lubuska Poseł.

Zdaniem Katarzyny Osos ustawa w konsekwencji znacznie ograniczy pacjentom dostęp do usług medycznych. – Projekt jest w fazie konsultacji, dlatego właśnie teraz trzeba o nim rozmawiać. Trzeba przekazać opinii publicznej, by miała świadomość, że ustawa wymaga pilnych uzupełnień. Plany PiS zagrażają szpitalom wysokospecjalistycznym i monoprofilowym. W naszym regionie może to oznaczać koniec dla świetnie działającego Lubuskiego Centrum Ortopedii w Świebodzinie, ale także szpitali psychiatrycznych czy Lubuskiego Centrum Pulmonologii w Torzymiu – dodała Lubuska Poseł.

Zdaniem radnego miejskiego Roberta Sapy trzeba przywrócić instytucję lekarza rodzinnego w pełnym zakresie. – I przede wszystkim powołać apolityczny zespół ekspertów, który dopasuje model służby zdrowia do naszych realiów – podsumował radny.